Gün Aşımı Anı-Öykü-Şiir

Barkod 9759611813
Yazar Haydar Köprülüoğlu
Yayın Evi / Çevirmen Tuna Matbaacılık / Türkçe
Sayfa / Baskı Yılı 456 / 2004
Bulunduğu Merkezler Atakent Okuma Evi (10 Defa Okundu)
Doğukent Okuma Evi (12 Defa Okundu)

Dört Ankara gördüm:
Eski Ankara; Çalışan, gelişen ve oluşan Ankara. Biraz açacak olursak... Birincisi, 80 yıl önceki, kışın, sokak sırtlarının kırağı tuttuğu, yükseğine kar düşen, yazın akşam rüzgârıyla serinleyen, sıradan bir il görünümündeki Ankara.

İkincisi canlı cansız binalarıyla yapılaşmaya çalışan Ankara. Üçüncüsü, belediyeciliğin eşiğinden, demokrasinin son basamağına dek, eğrisine doğru, doğrusuna eğri gelişen Ankara. Ve bunların sonucu doğasında akıp giden binalardan oluşan Ankara.

Anılarıyla Ankara'yı yazma nedenlerimin içinde bunlar da vardır. Kitabın adı önce "Nereden başlasam"dı, başlayamadım. Anımsadıklarım, derenin, tepenin, esnafın, eşrafın bir de yüce Atatürk'ün yüzü suyu hürmetine, sokak protokolundaki kişilerin anısından oluştu. Kısaca, "çok veren maldan, az veren candan" anıların, yükte hafif olanlarını seçtim, pahası okuyucuya aittir.

Öyküler yaşamın içinden alınmıştır, kurgu değildir. Şiirlerse ana tema ile duyguların birleşmesinden sezeryansız doğmuştur. Şiirin tılsımı, peri kızının şairine ısınmasıyla başlar,nasıl meydana geldiği anlatılamaz.

Oksijen çadırından, televizyon kablosuna; tıbbi malzemeden, poşete, çöp torbasına; inşaat malzemelerinden, matbaacılığa kadar mal ve hizmet ürettim. Bu üretimlerin hepsinin çatısı oluşmadıysa, benim yeteneğim konusundan çok, genel insan erdemiyle ve devletin kredi politikasıyla ilgilidir.

Yasalara ve modern gelişime her koşulda harfiyen uydum, uyması gerekenler uymadı. Modern Çarşı'nın yanışından da bu yasaya uymayanlar sorumludur. Ne nasıra, ne de sırtlara bastım. 

oluşmadıysa, benim yeteneğim konusundan çok, genel insan erdemiyle ve devletin kredi politikasıyla ilgilidir.

 Aldığımı misli misline verdim. Benden alınanlar ne yazık ki verilmedi.

Zamanı yaşamaya 1927'de başladım. Yüksek eğitim görmüş bir kişi değilim. Ömrü, çengelde görülenlere cevap bulmak için kendimi, kitaplarla haşır neşir ve gün doğuşundan, batışına uygulamasını yapan açık öğretim ve öğrenim üyesine benzetiyorum...

15 Dakika Önce

Mehmet ÇELİK

Kitap hakkında yorumlar buraya gelecek yorum buraya gelecek, kitap hakkında yorumlar buraya gelecek yorum buraya gelecek, deneme deneme deneme...

Beğen

15 Dakika Önce

Mehmet ÇELİK

Kitap hakkında yorumlar buraya gelecek yorum buraya gelecek, kitap hakkında yorumlar buraya gelecek yorum buraya gelecek, deneme deneme deneme...

Beğen